Новини
Вітаємо нашого фахівця (консультанта) ІРЦ (вчителя-дефектолога) Сімонову Оксану Володимирівну з перемогою в конкурсі "Професійне зростання - 2024" від ГО "Ми - Вінничани". Метою нашої заявки було оснащення ресурсної кімнати для проведення корекційно-розвиткових занять з соціально побутового орієнтування дітям з особливими освітніми потребами.
«Професійне зростання»: переможці конкурсу 2024
Феєричний момент!
Ми його очікували 60 днів! З того самого першого дня, коли ми оголосили конкурс міні-грантів «Професійне зростання – 2024».
Уся команда громадського об‘єднання «Ми – Вінничани» щодня моніторила нові і нові заявки учасників. Кожна заявка унікальна! Чи не у кожній заявці прослідковувалася любов до своєї справи, бажання вдосконалюватися і бути корисними для людей у такий непростий для країни час.
Ми безмежно пишаємося і щиро дякуємо за довіру кожному з 837 учасників, які обрали громадське об‘єднання «Ми – Вінничани» і конкурс «Професійне зростання» як шанс стати кращим! 837 заявок – це, без перебільшення, рекорд! Рекорд, націлений на успіх! Успіх особистий! Успіх громади! А отже і успіх країни!
Кожен із Вас достойний найвищих п‘єдесталів! Бо кожен з Вас до цього прагне, попри всі негаразди, попри страшні випробовування для нашої країни, наперекір ворогам і на радість собі та своїм землякам! Віримо, що попереду ще більше персональних перемог! І головна наша спільна велика Перемога над агресором!
Сьогодні ж вітаємо тих 165 учасників конкурсу міні-грантів «Професійне зростання – 2024», які чітко усвідомили мету нашого конкурсу – а це саме ОСОБИСТІСНИЙ професійний розвиток – і точно визначили інструмент для реалізації свого успіху у професії.
Конкурсна комісія завершила свою роботу, і команда громадського об‘єднання «Ми – Вінничани» уже готова вручати сертифікати кожному переможцю! Ми раді розділити Ваш успіх! І пишаємося поповненням нашої успішної команди новими професійними вінничанами.
ГО «Ми – Вінничани»: мотивуємо на успіх!
Перелік переможців на сайті ГО "МИ-ВІННИЧАНИ":
https://vinsila.vn.ua/podii/7447/
Колектив ІРЦ вітає усіх психологів з професійним святом!
Бажаємо Вам позитивного настрою, внутрішньої сили, мудрості та завжди бути в ресурсі!
Фахівець (консультант) практичний психолог КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Жмеринської міської ОТГ Санто Світлана Миколаївна пройшла тренінг на тему: «Превенція суїциду в громадах. Навчання гейткіперів» за програмою та реалізацією проєкту «Міжвідомча співпраця у сфері охорони здоров'я UKR23/0016 Institutional Cooperation in the Health Sector» Центру психічного здоров'я Національного університету «Києво-Могилянська академія» спільно з Університетською клінікою Акерсхус (Норвегія) та Громадською організацією «Асоціація фахівців з розв'язання конфліктів, соціальної та психологічної підтримки «Слова допомагають» (м. Київ, Україна).
Згодом в межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?", з метою надання знань та навичок для визначення людей у групі суїцидального ризику, надання підтримки на неформальному соціальному рівні в Інклюзивно-ресурсному центрі Жмеринської міської ОТГ відбувся воркшоп для практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти.
Учасники заходу підвищили обізнаність із профілактики та готовності до планування і надання послуг кризової підтримки на локальному рівні, ефективності механізму перенаправлення, зміцнення навичок психологічного відновлення та загального рівня жєттєстійкості.
В цей день корисно всім нагадати, що аутизм - це не хвороба, а стан, який характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування, що має біологічну природу. Люди з таким розладом дуже різні: в однієї людини з аутизмом може бути багато сенсорних проблем, включно з підвищеною чутливістю до гучності та високого тону звуків, а в іншої людини може взагалі не бути сенсорної чутливості. Тому вчені говорять про групу порушень, а всі пов'язані стани називають "розладами аутистичного спектру"- РАС.
Людина з аутизмом - не аутист, а саме людина з аутизмом. Достатньо просто називати по імені, а згадування діагнозу залишити для медичних документів фахівців.
Поширення науково обґрунтованої інформації для розуміння аутизму можуть допомогти створити більш підтримуюче середовище для всіх.
У період з 25.03 по 29.03.2024 було організовано методичний тиждень, протягом якого фахівці ІРЦ відвідали заклади освіти Жмеринської ТГ.
Одним з основних завдань ІРЦ є надання консультацій, методичної допомоги та взаємодія з педагогічними працівниками закладів дошкільних, загальної середньої, професійної освіти, з батьками з питань організації інклюзивного навчання, особливостей надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП.
Фахівці ІРЦ висвітлили наступні питання: ведення документації асистентами вчителів та асистентами вихователів, безбар'єрність освітнього середовища.
Одним з основних критеріїв готовності дитини до школи є рівень сформованості мовленнєвого розвитку дитини.
Чим краще у дитини буде розвинене мовлення до вступу до школи, тим швидше учень оволодіє такими складними процесами, як читання та письмо. І загалом успішно засвоїть всю систему знань.
На що ж потрібно звернути увагу?
✅Стан звуковимови.
Дитина до 6 років повинна правильно та чітко вимовляти всі звуки мовлення. Особливо не повинно бути замін одних звуків іншими,наприклад: ЛАК замість РАК. Бо письмо є відображенням усного мовлення. Дитина пише так, як промовляє. Виражені ж порушення в цій сфері призводять до відбиття неправильної вимови на письмі через опору на неправильне промовляння.
✅Стан фонематичних процесів.
Дитина повинна вміти розрізняти всі звуки на слух( дзвінкі-глухі, тверді-м'які, свистячі-шиплячі, Р-Л-Й). Чітке розрізнення на слух всіх звуків мовлення - є однією з необхідних передумов оволодіння грамотою.
Діти повинні вміти:
- ділити речення на слова;
- ділити слова на склади;
- вміти виділяти всі звуки в словах;
- встановлювати послідовність звуків в слові;
- визначати перший і останній звук у слові, порахувати кількість звуків у слові.
✅Стан складової структури слова.
Засвоєння дітьми складової структури слова передбачає оволодіння не тільки кількісним складом слова, але і певною послідовністю звуків, його ритміко-інтонаційним оформленням та наголосом.
Шестирічна дитина повинна вміти безпомилково вимовляти слова, наприклад: велосипедист, екскурсовод, тощо.
При порушенні складової структури слова може спотворюватися порядок складів, скорочуватися їх число, відзначаються заміщення.
✅Стан словникового запасу слів.
Словниковий запас дитини старшого дошкільного віку повинен складати не менше 2000 слів, причому в ньому повинні бути представлені всі основні частини мови: іменники, прикметники, дієслова, займенники, прийменники .
Повинні бути присутні в словнику дитини і узагальнювальні слова (одяг, взуття,посуд, тварини, птахи, овочі, фрукти) Недорозвинення лексичної сторони мовлення впливає на розуміння прочитаного, навіть при технічно правильному читанні. Такі діти важко усвідомлюють значення прочитаних слів,речень, тексту.
Щоб мовлення дитини відповідало віковій нормі, а словник був досить багатим, намагайтеся:
•по-перше, самі говорити правильно, не сюсюкатись з дитиною, не повторювати дитячі неологізми ,
•по-друге, більше часу знаходити для спілкування з дітьми,
•а по-третє, займатися з ними.– (наприклад, дитині пропонується назвати всі відомі йому дерева, квіти та ін.);
– підбір ознак до певного предмету;
– підбір можливих дій до предмету;
– підбір предметів до заданої дії;
– підбір синонімів;
– підбір антонімів, тощо.
•побільше читати дітям казки та розбирати їх.
✅Формування граматичної будови мовлення.
У дітей повинні бути сформовані навички словозміни та словотворення. Дітей необхідно навчати
- називати слова у множині ( стіл-столи);
- правильно узгоджувати слова в реченні: іменники з числівниками (п'ять олівців)
- вживати різні прийменники ( під столом, із-за дерева);
- узгоджувати іменники з прикметниками в роді, числі, відмінку
(наприклад: блакитний рушник);
- утворювати слова за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів (наприклад: руки-рученята);
- утворювати відносні і присвійні прикметники від іменників
(наприклад: малина - малинове, лисиця - лисяча).
- складати прості і складні речення.
✅Володіння зв'язним мовленням.
Про розвиток зв'язного мовлення у дитини необхідно турбуватися вже в дошкільному віці.
Дитину потрібно вчити чітко та послідовно висловлювати свої думки. Порушення самостійного зв'язного мовлення може виражатися в труднощах переказу, в складанні розповіді, в написанні творів.
Як працювати над розвитком зв'язного мовлення та формуванням граматичної будови мовлення?
Навчайте дітей відповідати повними реченнями на питання. Переказувати казку, розповідь.Пропонуйте скласти казку, продовжити речення, описати те,що відбувається на вулиці, картині.
✅Розвиток інших процесів
Розвиток дрібної та загальної моторики, розвиток психічних функцій.
Отже, добре розвинене мовлення майбутнього першокласника служить засобом успішного навчання не тільки з письма та читання, але й з інших предметів у школі.
Сьогодні в Україні і світі відзначається Всесвітній день людей із синдромом Дауна.
Вперше цей день був проведений у 2006 році, його ініціаторами були Європейська асоціація Даун-синдром (EDSA) та Всесвітня асоціація Даун-синдром (IDSA).
У грудні 2011 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 21 березня Всесвітнім днем людей із синдромом Дауна. Березень обраний тому, що синдром Дауна являє собою трисомію (березень – третій місяць року) за 21 хромосомою (тому і 21 березня).
Синдром Дауна – це генетична випадковість, яка не залежить від способу життя батьків, їхнього здоров’я, шкідливих звичок, харчування, кольору шкіри або національності.
Діти з синдромом Дауна повільніше розвиваються і пізніше своїх ровесників проходять загальні етапи розвитку. Але все компенсується добротою, щирістю і безпосередністю, які вони випромінюють у світ. Тому їх називають «дітьми сонця». Дітям з синдромом Дауна не потрібні ліки та медичне обладнання. Для їх інтелектуального розвитку необхідні лише заняття з педагогами за спеціальними методиками, які враховують особливості їх сприйняття.
Вони не тільки здібні до навчання, а ще й дуже талановиті: можуть стати художниками, або інженерами, бо вміють концентруватися на одному завданні тривалий час. Багато з них може освоїти професію, досягти оптимальної якості життя і опікуватися собою без зайвої допомоги. Людина з синдромом Дауна може здобути вищу освіту, влаштуватися на роботу, мати сім’ю. Але завдяки помилковим стереотипам вони часто стикаються з ворожістю та нерозумінням і тому вимушені бути в ізоляції. Через відсутність достовірної інформації про синдром тисячі родин змушені боротися за гідне майбутнє своїх дітей, відчуваючи неприховану антипатію оточуючих.
Ці діти потребують нашої допомоги, любові, розуміння та взаємної поваги.
Під час зустрічі асистенти вчителів розповіли про виховання самостійності дітей з ООП під час уроків та в позаурочний час, поділилися практичними методами організації індивідуального підходу до дітей з ООП.
Фахівці (консультанти) ІРЦ розповіли про основну документацію асистента вчителя в інклюзивному класі, особливості її заповнення та ведення.
Одним із головних завдань корекційно-розвиткових занять є підготовка дітей з особливими освітніми потребами до самостійного життя. У розв’язанні цього завдання велика роль належить заняттям з Соціально-побутового орієнтування, які проводяться вчителем-дефектологом. Основною метою яких є вирішення життєво необхідних побутових завдань, зокрема, приготування їжі, оволодіння навичками користування кухонним інвентарем, столовими приборами та посудом, прибирання та догляд за ними, сервірування столу.
Протягом першого семестру на заняттях діти вчилися готувати овочеві та фруктові салати, запікати картоплю, яблука та гарбуз, заварювати чай і випікати кекси та печиво. Прості інгредієнти та рецепти, нескладна технологія приготування різноманітних страв дозволяє дітям з особливими освітніми потребами легко впоратися з цими завданнями. Страви виходять дуже смачні та корисні. Самостійне приготування та куштування їх, дітям приносить море вражень та задоволення.
Основна тема курсів підвищення кваліфікації "Забезпечення системного кваліфікованого супроводу осіб у разі встановлення у них особливих освітніх потреб". Під час курсів практичні психологи ознайомляться та покращать свої знання з питань:
- колективноа стійкість та здорові стосунки в педагогічному колективі в умовах реалізації соціально-правового захисту НУШ;
- статеве виховання дітей з ООП;
- профілактика професійного вигорання педагогічних працівників;
- профілактика агресивної поведінки у дітей і підлітків;
- ефективна комунікація в конфлікті: відновні практики;
- пропедевтика психічних розладів у дітей;
- стратегії діагностики та корекції поведінки у дітей з гіперактивністю та дефіцитом уваги;
- організація методичного забезпечення фахівців (консультантів) ІРЦ тощо.
26.01.2024 р. на базі центру відбувся семінар для заступників директорів ЗЗСО за участю методиста відділу "Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти" КЗВО "Вінницька академія безперервної освіти" Молошнюк Людмили Василівни.
В програмі заходу розкривались питання сучасних підходів до організації інклюзивного навчання та забезпечення внутрішньої системи якості освіти.
Сьогодні ми всі працюємо на підтримку Збройних Сил України для нашої Перемоги!
17 листопада 2023 року фахівці КУ "ІРЦ" Жмеринської міської ОТГ та вчителі-логопеди закладів освіти під час практикуму та проведення акції «Значок придбай – ЗСУ допомагай!» зібрали кошти на потреби ЗСУ у сумі 2700 грн.
Зібрані кошти дали можливість зробити напередодні новорічних свят подарунок нашим захисникам зі 109 бригади (Покровськ/Донецька область) придбавши зарядний пристрій для дрону, солодощі та смаколики.
Все буде Україна!
Вистоїмо!
Віримо в наших Захисників!
Свято Миколая – одне з найсвітліших і найрадісніших свят усього християнського люду. З його приходом кожен з нас сподівається на якесь маленьке диво, здійснення заповітної мрії, дітвора, звісно ж, на подарунки.
Особливо очікуване це свято для тих діток, яким потрібна наша увага та турбота. На свято були запрошені діти, які отримують психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги в ІРЦ. Усі разом створили щасливу атмосферу свята.
За підтримку та солодкі подарунки для дітей щиро дякуємо Жмеринській міській раді в особі секретаря Кожуховського Вадима Вікторовича та начальнику управління освіти Жмеринської міської ради Твердохліб Аліні Петрівні. За створення святкового настрою та проведення майстер класів вдячні центру позашкільної роботи.
Метою засідання було підвищення рівня педагогічної компетенції щодо проведення корекційно-розвиткової роботи, вибір навчальних програм з розвитку мовлення та соціально-побутового орієнтування.
Під час практикуму було проведено акцію «Значок придбай – ЗСУ допомагай!»,та зібрано кошти на потреби ЗСУ у сумі 2700 грн, які будуть передані на придбання обігрівачів для наших Захисників.
Захід приніс присутнім багато позитивних, щирих емоцій та відкрив новий погляд щодо роботи фахівців.
А чи знаєте ви, що назва професії пішла від грецьких слів logos і paideia, що означає "виховання мови"? У давнину не коригували дефекти мови. Такі проблеми, як заїкання, шепелявість, картавість, гугнявість залишались з людиною на все життя. І лише у 17 столітті вчені почали звертати увагу на вимову та дискомфорт, який виникає при її порушенні.
Спочатку розлади мовлення розглядались як медична проблема. Це тривало аж до 1930-х років, коли розвиток науки довів, що дефекти мовлення пов'язані не лише з проблемами артикуляції чи дихання, а й з психологією особистості. В Україні ця професія стала популярною у 20 столітті і працює не лише у напрямку корекції вимови, письма (дисграфія) та читання (дислексія).
Багатьом здається, що у логопедії немає нічого складного - підбирай відповідні завдання та стеж за їх виконанням. Але це далеко не так. Щоб кваліфіковано проаналізувати проблему, виявити її причини, особливості протікання фахівець повинен володіти багатьма професійними навичками:
· добре знати анатомічну будову мовленневого апарата;
· розумітися в аспектах артикуляції, звукотворення та фонетичних процесах;
· знати основи дитячої психології та педагогіки;
· уміти працювати з медичними картками, графіками динаміки…
· співпрацювати у команді з педагогами, психологами та медичними працівниками (лор, нейропсихолог, ортодонт).
Логопед - це і лікар, і учитель, який повинен мати необмежену кількість терпіння та розуміння, знаходити до кожного підхід, використовувати у ігровій формі цікаві вправи, допомагати долати комплекси. При цьому кожен логопед розуміє, що результат залежить не лише від його професіоналізму, а й від дотримання рекомендацій батьками та багаторазовими повторами дитиною завдань. Залежно від випадку, перші результати можуть з'явитися через декілька місяців або ж навіть і років.
Обов'язково перед школою відвідайте логопеда зі своєю дитиною. Не соромтесь звертатись за порадами до фахівців навіть у поважному віці. Будьте здорові та впевнені у собі!
12.09.2023 р. завідувач відділу дошкільної освіти КЗВО "Вінницька академія безперервної освіти" Молошнюк Людмила Василівна провела семінар для вихователів-методистів та асистентів вихователів ЗДО Жмеринської територіальної громади на тему "Організація інклюзивного навчання в ЗДО в умовах воєнного стану".
Детально обговорили зміни в законодавстві та ключові виклики для педагогів, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами.
Отримати допомогу кваліфікованих фахівців та безкоштовні освітні послуги вчителів-логопедів, практичних психологів, вчителів-дефектологів і вчителів-реабілітологів можна в Інклюзивно-ресурсному центрі Жмеринської міської ОТГ по вулиці Училищна, 9.
У цьому році закладу виповнюється 5 років, і в день ювілею тут облаштували ще 3 кімнати із сучасним реабілітаційним, розвивально-дидактичним та логопедичним обладнанням.
На перший погляд у цих кімнатах звичайні іграшки, які приваблюють своєю новизною і яскравими барвами, однак насправді ці сучасні набори конструкторів і тренажерів допомагають діткам побороти страх, формують індивідуальні особливості, розвивають навички мовлення, мислення та в комплексному підході сприяють розвитку особистості.
Втілити ідею про розширення послуг вдалося саме завдяки проєкту, який впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Асоціацією міст України за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW).
З бюджету громади виділити кошти на ремонт нових кабінетів, а фонд ЮНІСЕФ за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку надав 307 тисяч гривень на закупівлю сучасного дидактично-розвивального обладнання.
Привітати Центр із розширенням та 5-річним ювілеєм з моменту відкриття завітали заступники міського голови Ольга Боровська, Анататолій Білоус, начальник управління освіти Аліна Твердохліб, начальник управління освіти Наталя Воробій, а також найголовніші гості – найактивніші відвідувачі Інклюзивно-ресурсного центру, дітки разом зі своїми матусями.
Новорічна ялинка – це втілення свята, яскравих емоцій та щастя. Ялинкові прикраси займають чи не найперше місце у формуванні чарівної атмосфери очікування дива.
Адже, що може бути краще за новорічну іграшку, створену руками дитини?!
Гарною традицією в нашому закладі стало виготовлення ялинкових прикрас напередодні новорічних та різдвяних свят. І цього річ з 16 по 23 грудня в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Жмеринської міської ОТГ були проведені майстер-класи по виготовленню ялинкових прикрас, під час яких малюки змогли
- поринути в атмосферу творчості та свята;
- створити самостійно ялинкову прикрасу та прикрасити ялинку вдома;
- отримали нові знання та досвід в декаративно-прикладному мистецтві.
Іграшки на ялинку своїми руками дарують справжні, непідробні емоції і враження!
За підтримку та солодкі подарунки для дітей щиро дякуємо Жмеринській міській раді в особі секретаря Кожуховського Вадима Вікторовича та начальнику управління освіти Жмеринської міської ради Твердохліб Аліні Петрівні.
11.11.2022 року о 10.00 год. на базі КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" відбулася зустріч за чашечкою кави на тему "Практична логопедія: актуальні питання". До участі були запрошені вчителі-логопеди закладів освіти Жмеринської міської ОТГ.
Було висвітлено актуальність питань організаційного, корекційно-розвиткового, психолого-педагогічного характеру щодо роботи вчителів-логопедів закладів освіти на сучасному етапі розвитку освітнього процесу. Дружна та невимушена атмосфера даного заходу сприяла тому, що спеціалісти були не лише слухачами, а й активними учасниками.